а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закрвавен

закрвавениот
Вид збор: Придавка
Што е вцрвенет од крв.
Англиски: bloody
Примери:
закрвавени очи
Изведенки
закрвавеност ж.
Состојба на тој што е закрвавен или на тоа што е закрвавено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи