а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закрака

закракаат
Вид збор: Глагол, свршен
За кокошка - почне да крака.
Англиски: cluck
Примери:
Кокошките закракаа низ дворот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи