а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закочи

закочат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да кочи; запре, застане со помош на кочница.
Англиски: brake
Примери:
Возачот ја закочи колата точно пред пешачкиот премин.
Изведенки
закочува несв.
закочуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи