а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закоти

закотат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За животни - направи да се расплодува, да се размножува.
Англиски: multiply Албански: pjell
Примери:
Сакаше да закоти зајаци.
2. (се закоти) Почне да се коти, се расплоди, се намножи.
Англиски: multiply Албански: pjell, shumëzoj
Примери:
Во полето се закотија глувци.
Изведенки
закотува несв.
(се) закотуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи