а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закоси

закосат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да коси.
Англиски: mow Албански: fillon të kosit
Употреба: Земјоделство
Примери:
Закоси на другата страна од ливадата.
2. Почне да се загрижува, да се јадосува.
Англиски: worry Албански: merakosem
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Се закоси кога виде дека никој нема дома.
Изведенки
1. закосува несв.
закосуваат
2. закосување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК