а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закорени

закоренат; закоренил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18868
1. За растение - фати корен, пушти жили длабоко во земјата.
Англиски: root Албански: rrënjos
Употреба: Ботаника
Примери:
Младите растенија ги закопа во влажна песок за да закоренат.
2. вкорени
Англиски: implant Албански: rrënjos
Употреба: Преносно значење
Примери:
Неговите песни ја закоренија во нас љубовта кон татковината.
3. (се закорени) За навика, чувство - се зацврсти, се всади.
Англиски: implant Албански: rrënjos
Примери:
Немирот се закорени во нејзината душа.
4. (се закорени) Се привикне, се приспособи, премине во обичај, во навика.
Англиски: get used Албански: rrënjoset
Употреба: Преносно значење
Примери:
Оружјето им се закорени во рацете.
Изведенки
1. закоренува несв.
(се) закоренуваат
2. закоренување ср.
мн. закоренувања
глаг. им.