а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закоренет

закоренетиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 32119
1. Што има длабок корен.
Англиски: rooted Албански: i rrënjosur
Употреба: Ботаника
Примери:
Закоренети цвеќиња.
2. Што е зацврстен, вкоренет.
Англиски: firm Албански: i rrënjosur
Употреба: Преносно значење
Примери:
Закоренета навика.
Изведенки
закоренетост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК