а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закопча

закопчаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. запетла, заврзе
Англиски: button up Албански: mbërthej
Примери:
Тој и го закопча ѓерданот на вратот.
Таа си го закопча капутот и излезе.
2. (се закопча) се запетла
Англиски: button up Албански: mbërthej
Примери:
Детето се закопча и излезе надвор.
Изведенки
1. закопчува несв.
(се) закопчуваат
2. закопчување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи