а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закопчан

закопчани
Вид збор: Придавка
Ранг: 24044
1. (глаг. прид.) закопча
Англиски: locked up
Примери:
закопчана кошула
2. Затворен, што малку збори.
Англиски: withdrawn
Употреба: Преносно значење
Примери:
закопчан човек
Изведенки
закопчаност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК