а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закопнина

мн. закопнини
Вид збор: Именка, женски род
погребнина
Англиски: funeral fees Албански: taksë për varrim
Употреба: Економија
Примери:
Немаше пари да плати закопнина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи