а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закопнее

закопнеат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За снег, мраз - почне да копнее, да се топи.
Англиски: melt Албански: shkrij
Примери:
Закопнеаја последните соспи снег.
2. Почне да копнее, го обзеде копнеж по некого или по нешто.
Англиски: yearn Албански: kam mall, jam i etur
Употреба: Преносно значење
Примери:
Таа закопнеа по изгубениот син.
Тие закопнеаја по родниот крај.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи