а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закопка

закопкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. копа
Англиски: dig Албански: gërmoj, rrëmoj
Употреба: Деминутив
2. Почне некого да го копка нешто, да предизвикува некакви чувства кај некого.
Англиски: intrigue Албански: intrigë
Примери:
Душата и ја закопка сомнеж.
Го закопка непријатна мисла.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи