а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закопан

закопаниот
Вид збор: Придавка
Што е никнат ставен, скриен некаде.
Англиски: buried
Примери:
Закопано богатство.
Изрази
Жив закопан - што е затворен, одвоен од светот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи