а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

законски

законскиот
Вид збор: Придавка
1. Што се однесува на закон, што е во духот на законите.
Англиски: legal Албански: legal
Употреба: Правда
Примери:
Законска обврска.
Законски прописи.
2. законит
Англиски: rightful Албански: drejtë
Употреба: Правда
Примери:
Законски сопственик.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи