а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закономерен

закономерни
Вид збор: Придавка
Што подлежи на определени закони, што настанува по определен редослед.
Англиски: regular
Примери:
Закономерен развој.
Закономерна појава.
Изведенки
1. закономерно прил.
Пример: Процесот се одвива закономерно.
2. закономерност ж.
мн. закономерности
Пример: јазични закономерности
FlexiMac
 менување на македонски глаголи