а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

законодавство

Вид збор: Именка, среден род
1. Дејност на подготовка и донесување закони.
Англиски: legislation Албански: legjislacion
Употреба: Правда
2. Севкупност од закони во една држава или во една област.
Англиски: legislation Албански: legjislacion
Употреба: Правда
Примери:
Граѓанско законодавство.
Работничко законодавство.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи