а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

законик

мн. законици
Вид збор: Именка, машки род
1. Зборник, кодекс од закони.
Англиски: code of law Албански: kod, kodeks
Употреба: Правда
Примери:
Кривичен законик.
2. Заедничко именување на кумот, старосватот и деверот при свадба.
Примери:
Закониците го приготвуваа зетот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи