а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

законачи

законачат
Вид збор: Глагол, свршен
Остане на конак, на ноќевање.
Употреба: Архаизам
Изведенки
законачува несв.
законачуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи