а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заколнат

заколнати
Вид збор: Придавка
цврсто решен, непоколеблив
Англиски: sworn
Примери:
заколнати националисти
заколнат непријател
FlexiMac
 менување на македонски глаголи