а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заколе

заколат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Пресече грклан, убие некого со пресекување на главата.
Англиски: slaughter Албански: ther
Примери:
Волците заклале неколку кози.
Овде ги заклаа двете момчиња.
2. Пресече нешто на половина, на парчиња.
Англиски: cut up Албански: pres, ther
Употреба: Преносно значење
Примери:
Дај да ја заколам и другата лубеница.
Изведенки
1. заколува несв.
заколуваат
2. заколување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи