а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закожурчи

(се) закожурчат
Вид збор: Глагол, свршен
Се затвори како во кожурец.
Англиски: isolate
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој се закожурчи во својот внатрешен свет.
Изведенки
1. закожурчува несв.
(се) закожурчуваат
2. закожурчување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК