а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закован

закованиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 14228
1. забиен, прицврстен
Англиски: chained
Примери:
Зачекори преку закованата поткова на куќниот праг.
2. вкочанет, неподвижен
Англиски: paralysed
Примери:
Го гледаше со закован поглед.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК