а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закоби

закобат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да коби, да насетува зло.
Примери:
Гавранот што прелета како да закоби нешто.
Изведенки
1. закобува несв.
закобуваат
2. закобување ср.
глаг. им.