а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закнижи

закнижат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да книжи (во книговодство).
Англиски: book Албански: regjistroj
Употреба: Економија
Примери:
Закнижи од рано изутрина.
2. Облепи, покрие со хартија прозорци и сл.
Албански: mbuloj
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Ги закнижија прозорците на куќата.
Изведенки
закнижува несв.
закнижуваат