а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закмети

(се) закметат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 48069
1. Остане подолго време на функцијата кмет.
Албански: çifçi, kryebashkiak
Употреба: Архаизам
Примери:
Се закмети неколку години.
2. Се намести некаде добро, подолго време.
Албански: çifçi
Употреба: Преносно значење
Примери:
Се закмети во директорската фотелја.
Изведенки
закметува несв.
(се) закметуваат