а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заклучок

мн
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 1519
1. Конечен суд што логично се изведува врз основа на други судови, мислења.
Англиски: conclusion Албански: konkluzion, vendim
Примери:
Погрешен заклучок.
Правилен заклучок.
Важен заклучок.
Сигурен заклучок.
2. Решение, одлука врз основа на нешто.
Англиски: conclusion Албански: vendim
Примери:
Заклучокот на комисијата беше позитивен.
Судот донесе заклучок по кратка постапка.
3. Последен дел, извод од некое излагање, творба и сл.
Англиски: conclusion Албански: mbarim
Примери:
Заклучокот на магистерската теза е многу долг.