а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заклучница

мн. заклучници
Вид збор: Именка, женски род
Писмен договор меѓу купувачот и продавачот за купената стока, начин на плаќање и сл.
Англиски: contract Албански: kontratë
Употреба: Економија