а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заклучен

заклучениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 8264
1. Што е затворен со клуч.
Англиски: locked
Примери:
заклучена врата
2. Што е конечен, дефинитивен, завршен.
Англиски: final
Примери:
заклучен збор
заклучни ставови
Изведенки
заклучно прил.
Пример: Уписот се врши заклучно до крајот на неделата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК