а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заклоца

заклоцаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да клоца.
Англиски: kick Албански: fillon të shqelmoj
Примери:
Кобилата заклоца со нозете.
2. Почне да клоца (топка).
Англиски: kick Албански: fillon të shqelmoj
Примери:
Детето ја заклоца топката.