а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заклопка

мн. заклопки
Вид збор: Именка, женски род
Тоа со што се покрива нешто.
Англиски: lid
Примери:
Кутијата имаше резбана заклопка.