а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заклокоти

заклокотат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 22867
1. Почне да клокоти, да врие силно.
Англиски: bubble Албански: fluskoj
Примери:
Неколку меурчиња заклокотија во водата над варта.
2. Одекне, се слушне силен звук.
Англиски: echo Албански: zë të lartë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Заклокоти гласот на старецот.
3. Почувствува, го обземе силно чувство.
Англиски: boil Албански: valoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Во него заклокоти гнев.
Изведенки
1. заклокотува несв.
заклокотуваат
2. заклокотување ср.
глаг. им.