а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заклинка

заклинкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За коњ, магаре - почне да клинка.
Англиски: limp Албански: çaloj
Примери:
Магарето заклинка низ дворот.
2. Почне да клинка, да скока на една нога.
Англиски: jump Албански: kërcen
Примери:
Детето заклинка на десната кога.
3. Почна да се влечка, да се шанта.
Англиски: stroll Албански: shëtis
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој заклинка полека накај вратата.
Изведенки
заклинкува несв.
заклинкуваат