а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заклина

(се) заклинаат
Вид збор: Глагол, несвршен
(се) заколне, (се) заколнува
Англиски: swear
Употреба: Архаизам
Изведенки
заклинање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК