а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заклешти

заклештат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 41666
1. Фати, стегне како со клешти.
Албански: shtërngoj
Примери:
Ме заклешти со силните раце.
2. (се заклешти) Силно се стегне нешто, се здрви да не може да мрда.
Англиски: lock Албански: bllokoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Вилиците му се заклештија.
3. (се заклешти) Почне да се клешти, да се смее силно.
Англиски: grimace Албански: bëj grimasë
Примери:
Детето се заклешти пред гостите.
Изведенки
1. заклештува несв.
(се) заклештуваат
2. заклештување ср.
глаг. им.