а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заклетва

мн. заклетви
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 8982
Свечено ветување дадено јавно и на определен начин дека нешто ќе се направи, дека ќе се зборува вистината.
Англиски: oath, pledge
Примери:
Војниците дадоа свечена заклетва дека ќе ја бранат татковината.
Тој ја прекрши заклетвата.
Сведоците зборуваа под заклетва.
Изрази
Положи (даде) заклетва - се заколне.