а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заклепа

заклепаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За клепало - почне да клепа, да испушта звук.
Англиски: knock Албански: trokas
Примери:
Клепалата полека заклепаа.
2. Почне да удира во клепало.
Албански: trokas
Примери:
Го зеде клепалото и силно заклепа.
3. Почне со ковање да остри коса, секира и сл.
Албански: farkim
Примери:
Тој ја заклепа косата.
4. Почна да брбори, да дрдори.
Албански: bërbëlit
Примери:
Старецот заклепа нешто.
5. Почне да клепа, да трепка со очите.
Албански: belbitje
Примери:
Погледна кон него и заклепа со очите.
Изведенки
1. заклепува несв.
заклепуваат
2. заклепување ср.
мн. заклепувања
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи