а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закленца

закленцаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да кленца / кленѕа.
Англиски: sway
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Детето закленѕа низ дворот.
Изведенки
закленѕа св.
закленѕаат