а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заклацка

заклацкаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да клацка.
Англиски: move Албански: lëviz
Примери:
Силниот ветар ги заклацка дрвените капаци на прозорците.
2. За течност - заниша, размеша со клацкање во внатрешноста на садот
Англиски: shake Албански: tund
Примери:
Тој го заклацка шишето со сок.
3. (се заклацка) Почне да се клацка.
Англиски: swing Албански: rrotullon
Примери:
Таа седна во нишалката и се заклацка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи