а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заклати

заклатат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да клати.
Англиски: swing Албански: fillon të lëkundet
Примери:
Таа заклати со главата.
Тој ја заклати празната чашка.
2. (се заклати) Почне да се клати.
Англиски: rock Албански: fillon të lëkundet
Примери:
Рацете уморно му се заклатија.
Пајтонот се заклати на нерамната калдрма.
Изведенки
1. заклатува несв.
(се) заклатуваат
2. заклатување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи