а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заклан

закланиот
Вид збор: Придавка
Што е со пресечено глава или грклан.
Англиски: slaughtered
Примери:
Заклано прасе.
Заклани пилиња.
Изрази
Спие како заклан - спие многу цврсто, во длабок сон.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи