а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закисне

закиснат
Вид збор: Глагол, свршен
Натопи, наводени нешто, стави во вода да кисне.
Англиски: soak
Примери:
Ги закиснав алишта во млака вода.
Изведенки
1. закиснува несв.
закиснуваат
2. закиснување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи