а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закисели

закиселат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи нешто да стане кисело.
Албански: tharbëtoj
Употреба: Гастрономија
Примери:
Салатата ја закисели со јаболков оцет.
2. Стане кисел.
Англиски: sour Албански: tharbëtohet
Примери:
Гравот закиселил од стоењето на топло.
3. Почне да ми (ти, му...) кисели, да ми накиселува.
Албански: më thartohet
Примери:
Нешто ми закисели.
Изведенки
1. закиселува несв.
закиселуваат
2. закиселување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи