а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закипри

(се) закипрат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да се кипри.
Англиски: petrify Албански: ngurtësoj, shtang
Примери:
Се закипри пред огледалото.
2. Се здрви, се вкочани.
Англиски: petrify Албански: ngurtësoj, shtang
Примери:
Се закиприл од страв.
Изведенки
закипрува несв.
(се) закипруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи