а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закине

закинат; закини, закинете; закинав, закинаа; закинал; закинат; (ќе) закинев, (ќе) закинеа; (ќе) закинел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 35792
1. Почне да кине нешто на парчиња.
Англиски: tear Албански: çjerr, gris
Примери:
Го закина писмото што го читаше.
2. Почне да кине, да бере (цвеќе).
Англиски: pick Албански: këpus, mbledh
Примери:
Децата закинаа цреши од блиската гранка.
3. Почне да носи нова облека и сл.
Албански: baj, vishem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Веќе си го закинала фустанот.
4. (се закине) Почне да се кине.
Англиски: tear Албански: gris, çjerr
Примери:
Чорапите му се закинаа на неколку места.
Изведенки
1. закинува несв.
(се) закинуваат
2. закинување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК