а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закима

закимаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да кима.
Англиски: nod
Примери:
Тој повторно закима со главата.
Срамежливо закима со очите.
Изведенки
закимува несв.
закимуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи