а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закикоти

(се) закикотат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да се кикоти.
Англиски: giggle
Примери:
Се закикоти силно.
Девојките се закикотија.
Изведенки
закикотува несв.
(се) закикотуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи