а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закваси

заквасат
Вид збор: Глагол, свршен
Стави квас, квасец.
Албански: tharmoj, zë brumë
Употреба: Гастрономија
Примери:
Половината млеко го свари, а половината го закваси.
Изведенки
1. заквасува несв.
заквасуваат
2. заквасување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи