а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закашла

(се) закашлаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да кашла.
Англиски: cough
Примери:
Се закашла од димот на цигарата.
Изведенки
1. закашлува несв.
(се) закашлуваат
повт.
2. закашлување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи