а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закачлив

закачливиот
Вид збор: Придавка
задорлив
Англиски: catching
Примери:
закачлив поглед, закачлива смеа
Изведенки
закачливост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи