а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

закачен

закачени
Вид збор: Придавка
Ранг: 3269
(глаг. прид.) закачи
Англиски: hanged
Примери:
Се шета со закачена значка на реверот.
Сите со фотографии закачени на огласна табла.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК